środa, 27 sierpnia 2014

Rośliny czują?

Naukowcy badają świat roślin i szukają odpowiedzi na wiele pytań.
 Czy roślinki czują? jaka jest ich wrażliwość? czy mają pamięć? (jak woda), czy mają system nerwowy? o czym myślą? jaką mają inteligencję...i wiele, wiele innych ????

Miłośnicy roślinnego świata uważają, że roślinki czują, reagują na człowieka, więc rozmawiają ze swoimi roślinkami.
 Mówi się np. że ktoś ma 'dobra rękę do kwiatów'.

Jest roślinka, uroczy, piękny kwiat, reagująca na dotyk. To Mimoza, nazywana wstydliwą.

Mimoza (Mimosa pudlica), nazywana też czułkiem wstydliwym, jest uroczą rośliną należącą do rodziny mimozowatych. W uprawie doniczkowej ceniona jest nie tylko ze względu na dekoracyjne piórkowate liście i puchate, kuliste kwiatostany, ale także z powodu ciekawej reakcji jej wrażliwych listków na dotyk. Nawet przy bardzo delikatnym dotknięciu listki w mgnieniu oka składają się parami, a ogonek liściowy opada w dół. Po około pół godzinie liście odzyskują swoją normalną pozycję.

 
Pochodzi z rodziny motylkowatych. Występuje w warunkach naturalnych przede wszystkim w Brazylii i lasach tropikalnych. W Polsce uprawiana jest bardzo często jako roślina jednoroczna. Dorasta maksymalnie do około 80 cm wysokości. Liście składają się z czterech pierzasto złożonych listków, są żywo zielone, czułe na nawet najmniejszy dotyk. Kwiaty przyjmują postać jasnych, lilowych lub różowawych, puszystych główek, do dwóch centymetrów średnicy. Po okresie kwitnienia pojawiają się dość duże strąki w kolorze żółtym z nasionami. W domowych warunkach nie wytwarza nasion.

Photo: Mimoza wstydliwa
 

Uprawa:

Wysiew nasion powinien mieś miejsce bardzo wczesną wiosną. Nasiona umieszczamy dość płytko, w wilgotnej, torfowo – piaskowej ziemi. Pojemnik umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni oraz dobrym dostępie do światła. Po około dwóch tygodniach kiełkuje. Następnie przesadzamy pojedynczo do większych doniczek, oraz do ziemi o lekko kwaskowatym odczynie. Ostateczne stanowisko dla naszej rośliny powinno być jasne, ale nie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Temperatura latem powinna wynosić około 25 stopni, a zimą nie powinna spadać poniżej 16 stopni. Podłoże powinno być zawsze wilgotne, ale korzenie nie mogą pływać w wodzie. Powinniśmy także zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która powinna być dość wysoka, a także na regularne (co dwa tygodnie) zasilanie. Odżywiamy ją zwykłym nawozem wieloskładnikowym do roślin kwitnących. Nie przycinamy rośliny.

Zastosowanie:

Roślina na w Polsce stosowana jest przede wszystkim jako roślina doniczkowa. W naszym klimacie raczej nie da się jej uprawiać w ogrodzie.

Kwitnienie:

Okres kwitnienia mimozy przypada na miesiące letnie.

 Mimoza wstydliwa - kwiaty

 
Źródło:
 
 *Dla Miłośników Mimoz, (wraz z komentarzami):
Mimoza wstydliwa

*Więcej informacji:
link

6 komentarzy:

 1. Ależ to ciekawe !
  Życia mi nie starczy żeby poznać te wszystkie przewspaniałe cuda natury. Dziękuję, że ktoś robi to za mnie a ja tylko czytam i podziwiam. Proszę o więcej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Elenko.
  Świat jest tak bogaty w różności, masz rację, jedno życie to trochę za mało, żeby to wszystko poznać.

  Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z bukietem róż nie mogę przyjść,
  By złożyć Tobie życzenia,
  Lecz w słowach mych wyrażam myśl:
  Niech spełnią się Twoje marzenia,
  Niech strofy te stanowią
  Pięknych róż wiązankę,
  Być może, dziś sprawię Ci tym
  Największą niespodziankę.

  Kochana Mario wszystkiego
  najlepszego w DNIU IMIENIN
  Irenka

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję z całego serca Irenko, naprawdę zrobiłaś mi wielką i bardzo miłą niespodziankę. Absolutnie nie spodziewałam się, że ktoś może wiedzieć o moich imieninach. Od samego rana wprawiłaś mnie w fantastyczny humor, śpiewam do tej pory cudowne piosenki od Ciebie.
  Jak to miło mieć Ciebie, cudowna Irenko.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję Mario Kochana,
  tak się cieszę, że
  niespodzianka
  sprawiła tyle radości...
  Mam zapisane daty, na biurku,
  w widocznym miejscu są :)))
  pozdrawiam
  Irenka

  OdpowiedzUsuń