czwartek, 18 września 2014

Złote Lata - Golden Years

Panna Nikt, bocian ze złamanym skrzydłem i tornado.

Kochani!
W życiu są takie chwile, kiedy warto zatrzymać się,  zastanowić co przed nami, a także co za nami. Ja mam teraz taki moment. Kończę właśnie 58 lat, uufff ..miałam na myśli - 85 lat, .... mylą mi się już te daty (lol) -

zaczynam 86 rok swego życia.

Happy Birthday to me! Wszystkiego Najlepszego życzę Sobie i Wszystkim, którzy również dzisiaj obchodzą urodziny.

Sam Rysiu Rynkowski śpiewa dla nas:


Tyle lat, nie spodziewałam się, że tyle uzbieram i tak to szybko przeleci.
 Mam się czym pochwalić, a ktoś kiedyś pięknie śpiewał 85 lat to nie grzech.... a może to było 18 mieć lat to nie grzech. .. - nie mam nic przeciw, mało ważne...

W moim wczesnym dzieciństwie - II wojna światowa, którą bardzo boleśnie przeżyłam, wyzwolenie - bardzo burzliwe i bardzo trudne czasy. Wiele osób doskonale pamięta te czasy  (z przykrością muszę powiedzieć, że więcej moich znajomych równolatów spotykam na cmentarzu aniżeli pełzających po ziemi).
Zdobyłam w tym okresie wykształcenie, w bardzo trudnych warunkach. Przypomina mi się w tym momencie książka Tomka Tryzny Panna Nikt,  wyreżyserowana przez Andrzeja Wadę.
To opowieść o 15-letniej Marysi, która boryka się z przystosowaniem do nowego miejskiego życia i szkoły, boryka się z okresem dojrzewania i odkrywania prawdziwej siebie... .
W końcu nazwana zostaje Panną Nikt.

Maryja

Ja też jestem zodiakalną Panną o imieniu Marysia.
Pozwolę sobię w tym momencie zażartować, żeby nie były to tylko wspomnienia 85-latki, która utkwiła w starych szufladach.

Jestem Panna Nikt.
Nikt nie jest doskonały.
Zatem, muszę  Ja być doskonała!


Co przede mną? Wszystko.
Dzięki przemiłemu panu Miodkowi, profesorowi od poprawnej polszczyzny, próbuję nadążać za współczenością, za językiem współczesnej generacji.  Wiem co to: komp, kom, sorka, siemka, spoko, fryz, katol, debeściak, lajcik, dzienks, lol, pen, spontan, zbok,...,.i więcej by się znalazło...  Nie muszę już wśród mojej licznej młodzieży siedzieć jak na tureckim kazaniu lub prosić ciągle o translate.
Biegnę swoim truchtem za nowymi technikami, za młodzieżą, ale oni są bardzo szybcy i bystrzy.  Podobno przychodzą na świat już z kompem.
 
Zdjęcie użytkownika Zdzislava Wojtal Szekina.
 
Króluje dzisiaj w słownictwie na codzień angielszczyzna. Kiedyś, w szkole średniej uczyłam się angielskiego, ale to było bardzo dawno temu i była to kropla w morzu wiedzy jaką dzisiaj posiadają młodzi.
Ale od czego jest Google i Tłumacz. Naprawdę Złote Lata dla starszych. Nie muszą chodzić do szkoły ani do pracy, mogą nadrabiać wiedzę wg. własnych potrzeb i zainteresowań, na którą kiedyś nie było czasu i warunków.

Wygoglałam sobie z ciekawości jak brzmi po angielsku określenie -
 'człowiek starszy'.
Znalazłam kilka określeń.

Najładniejsza nazwa, która mi się spodobała to:

Golden Years co znaczy Złote Lata.

Są i zabawne określenia, nawet bardzo dowcipne, warto niektóre znać, aby w razie czego wiedzieć z czego się inni śmieją i śmiać się razem, chociażby z siebie.
Przytoczę tylko dwa zabawne określenia:

*long in the tooth

*no spring chicken.

*long - długi, tooth -ząb,
(opiera się na założeniu, że z wiekiem zęby rosną już dłużej u niektórych zwierząt
(być może chodzi o dłuższe zęby)

*spring - wiosna, chicken - kurczak,
 (znaczy - już nie młody; np. ona wygląda pięknie, ale nie jest już spring chicken/wiosennym kurczakiem/


Kto chce może sobie znaleźć lepszy trans. w google.

W związku z tymi zabawnymi określeniami dla starszych, które wprawiły mnie w dobry humor, nasunąła mi się myśl, aby stworzyć, tak na luzie, coś w rodzaju - humoru dla Złotych Małolatów.

Czy zauważyliście, że, gdy stajemy się starsi - życie nie musi być smutne i nudne, wręcz odrotnie może być zabawne i pełne humoru? Jest wiele bajek, powiedzonek, rysunków, karykatur, cytatów, komedii - opiewających humor ludzi starszych. Nawet nasze słabości i ograniczenia fizyczne mogą mieć swoje zabawne strony, gdy potrafimy śmiać się sami z siebie.Wesoły sposób na życie proponuję każdemu, kto chce szczęśliwie, zdrowo i przyjemnie żyć, chociaż w stawach skrzypi, w uszach piszczy...  i zarażać zdrowym poczuciem humoru otoczenie zamiast marudzić do końca życia odstraszając od siebie otoczenie.
 Śmiech to zdrowie. Śmiech pomaga nam cieszyć się każdym dniem. Śmiech trzyma nas w dobrej formie zarówno umysłowej, emocjonalnej jak i fizycznej. Istnieje udokumentowana i bardzo skuteczna Terapia Śmiechem. Do tego można ją stosować za free/nic nie kosztuje/ - wystarczy np. oglądać dobre komedie zamiast smętnych programów z info.
Proponuję utworzyć Klub Ludzi Zawsze Wesołych (powtarzam się - może coś z tego wyjdzie dobrego).
Jeśli ktoś ma coś wesołego, dowcipnego pod ręką, proszę piszcie w koment.

Podzielę się jeszcze jednym wspomnieniem, właściwie pochwalę się, jak walczyłam z współczesnym żywiołem przyrody,  a było to 2 lata temu.

Tornado w USA.... moja waleczność.

W życiu bywają różne chwile, podobnie jak z pagodą.  Bywa piękna pogoda, bywają burze i sztormy. Miałam właśnie okazję zaliczyć groźne tornado.  Pochwalę się, gdyż byłam wojownicza, odważna i dzielna.  Dzisiaj przy tak ważnej rocznicy urodzin mogę się przechwalać. Staram się być i jestem, mówiąc współczesnym językiem - debeściak!
Pewnego dnia....
Roztańczył się bardzo silny wiatr łamiąc i wyrywając drzewa, niebo zrobiło się czarne  i groźne.  Stoczyłam walkę z bardzo silnym, młodym mężczyzną (do tego przystojnym jak czarujący Richard Gere), który w czasie tornada chciał wybiec na podwórko ratować....ufff ....  parasol.(lol). Naprawdę.....
Ot, młodzi, lubią igrać sobie z życiem.  Stanęłam dzielnie w drzwiach, zasłoniłam drzwi swoim skromnym, ale silnym korpusem i oświadczyłam, że go nie wypuszczę z domu, chyba, że chce ze mną walczyć,  to proszę bardzo. ...

Ustąpił, powiedział, że z kobietami nie walczy. Zwyciężyłam bez walki.
Parasol zniknął, ale ludzie pozostali zdrowi i cali.

Ot, jak wiele może nasz kobiecy urok, odwaga i spryt.

Tak wygladał park po tornado.
dzielnie pokonuję przeszkody,
przedzieram się, ścieżki są przykryte połamanymi drzewami
udało mi się przejść
brawo!

Nie żałuję minionych lat. Mam liczną rodzinę: 5-tkę wspaniałych dzieci, które bardzo kocham i które mnie też kochają (nie wątpię). Mam dużo, dużo cudownych wnuków i jeszcze więcej przekochanych prawnuków. Wszyscy już dawno wyfrunęli z gniazda i rozsypali się po całym świecie. Gdy zostałam sama, początkowo czułam się jak bocian ze złamanym skrzydłem jesienią. Wszystkie odlatują do ciepłych krajów, a ten ze złamanym skrzydłem zostaje sam.
Okazuje się, że nie jest tak źle temu bocianowi. Nie musi nawet sam sobie szukać żabek, dobrzy ludzie wszystko co potrzebne mu dostarczą.

Na lekcji biologii nauczycielka zwraca się do uczennicy:
- Powiedz mi Marysiu, co wiesz o bocianie?
- E, nic, proszę pani, przecież z tymi bocianami to nieprawda.


I tak właśnie wyglądają  Złote Lata.
A dobrzy ludzie na Złote Lata - to największy skarb. Mogę powiedzieć, że mam szczęście do dobrych ludzi.

 Życie jest piękne, jakie jest. Cieszę się każdym dniem, cieszę się każdego szczęściem, smutno mi, gdy innym smutno. Pocieszam siebie i innych, że jutro będzie lepiej.

Z okazji mojego Złotego Wieku życzę całej mojej rozproszonej po świecie Kochanej Rodzince, wszystkim znajomym tym co blisko i  tym co daleko, moim wspaniałym, dobrym, życzliwym duszyczkom, które poznałam dzięki Internetowi i przez blogowanie, których bardzo, bardzo sobie cenię:

Wszystkiego co Najlepsze, dużo szczęścia, dobrego zdrowia, spełnienia marzeń!

God bless you All!

Różyczka z serduszkiem to prezent ode mnie, prosto z mojego serca dla Każdego,.... nie braknie dla nikogo, ta różyczka z seruszkiem pomnaża się sama.glitter-graphics.com
 
Pamiętaj! Nigdy nie jesteś za stary żeby się bawić, śmiać i żartować!
 
======================
Śmieszne photo: link
======================
Moje urodziny przypadają w poniedziałek, lecz w weekend  jestem 'kobietą pracującą'.
 

17 komentarzy:

 1. Dziękuję Pani Mario za tego bloga !
  Każdy wpis to dla mnie wspaniały prezent a ten ostatni post to mistrzostwo świata. Już dawno przed komputerem tak się nie uśmiałam :D Mogłabym takie opowieści czytać bez końca i ciągle chcieć więcej. Na to cicho liczę :)

  Nawet nie wiem czego Pani życzyć z okazji tej wspaniałej rocznicy ... bo tak zdrowego ciała i ducha może pani pozazdrościć nie jeden młodzieniaszek. Życzę więc dalszych długich lat z uśmiechem na ustach :) Coś mi się zdaje, że to właśnie główna tajemnica tak wspaniałej życiowej kondycji.
  Wesołych Złotych Lat :) !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystkiego najlepszego z okazji tych wspanialych urodzin zyczy pamietajacy I myslacy o tobie J S

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakże miło Mario Cię "zobaczyć" :):)
  Moja mama ma 74 lata i jak na nią patrzę to się cieszę bo widzę jaka ja będę:): ha, ha . Ona biega, lata, wszędzie jej pełno, aktywna,,,,oj napiszę dziś o tym posta!!!! Dzięki Mario za temat:):
  A na poście mym coś dla Ciebie specjalnie!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zatem Dziękuję i Życzę Pani Wszystkiego Co Najlepsze i Długich lat Życia w tak doskonałej formie Nasz Piękny ANIELE.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zycie jest piekne i z uplywem lat nabiera smaku i mocy zupelnie jak wino. Im starsze tym lepsze.
  Wszystkiego Najpiekniejszego z okazji urodzin.
  Przyszlam tu od Teczowej Doliny i wiem, ze zostane, bo uwielbiam takich ludzi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ze szkolnej ławy:

  Nauczycielka zwraca się do ucznia, patrząc mu wnikliwie w oczy:
  - Zawsze gdy jest klasówka Ciebie nie ma, bo babcia chora, tak?
  - Tak, proszę pani, my też podejrzewamy, że babcia symuluje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Droga kochana Mario, życzę Tobie dużo zdrowia, uśmiechu na co dzień jak dotychczas, wigoru i poczucia humoru, moc serdeczności od wszystkich ludzi z jakimi się stykasz i zetkniesz w następnych 86 latach. Żyj dłuuugo i szczęśliwie, tego Ci z głębi serca życzę.
  Mieczysław z Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
 8. W dniu szczególnym,
  spieszę z życzeniami,
  promiennego zdrowia,
  oceanu radości, pogody ducha,
  przyjaciół prawdziwych,
  aby spełniły się wszystkie
  marzenia Mario Kochana,
  Najwspanialsza Blogerko,
  jaką poznałam....
  200 lat :)))!

  OdpowiedzUsuń
 9. Elenko, J.S, Tęczowa Dolino, Małgosiu M., Stardust, Krystyna, Mieciu, Irenko,
  pragnę Wam Bardzo serdecznie podziękować za to, że Jesteście, za Waszą obecność tutaj, za przepiękne życzenia i przemiłe budujące słowa.

  Cieszę się, że podoba Wam się moje pisanie,
  i przede wszystkim wdzięczna jestem każdemu z Was z osobna i Razem, że chciało Wam się poświęcić czas, aby być ze mną i wspierać mnie swoim dobrym sercem i słowem. To bardzo dużo dla mnie znaczy.

  Dziękuję Wam Bardzo!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. MOC DNIA URODZIN...

  http://www.astromagia.pl/numerologia/abc-numerologii/8355-moc-dnia-urodzin

  22. Naukowcy
  Spędzają życie w bibliotekach, pracowniach, laboratoriach. I dobrze, bo ich badania i odkrycia mogą pomóc wielu ludziom.

  i wszystko się zgadza :)
  Miłej zabawy,
  pozdrawiam serdecznie
  Irenka

  OdpowiedzUsuń
 11. Coś magicznego musi być w dniu, w którym człowiek pojawia się na świecie. Dziękuję Irenko za link, z przyjemnością jak nazwałaś 'pobawię się liczbami'.

  Ciekawa jestem jaka jest Twoja liczba Irenko?

  Pozdrawiam Cię serdecznie i zdrowia życzę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Przede wszystkim zdrowia, energii, zapału. Wszystkiego co najlepsze. Jestem pełna podziwu dla pani.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Barbarossa, miło mi, że mnie odwiedziłaś,
  bardzo serdecznie dziękuję Ci za życzenia,
  również życzę Ci wszyskiego co najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mario,
  pytałaś jaką liczbą
  dnia urodzenia jest " 20 "

  20. Ekolodzy
  Najlepiej czują się na łonie natury, z którą łączy ich magiczna więź. Pomóc ją chronić i ocalić dla przyszłych pokoleń – oto ich zadanie na obecne życie.

  I coś w tym jest...
  kiedyś chciałam mieszkać
  w dużym mieście / Warszawa /
  a mieszkam za małym miasteczkiem, na wsi,
  ok 40 lat :)))
  pozdrawiam serdecznie,
  Słoneczka i ciepełka
  życzę Mario kochana :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dziękuję Irenko za odpowiedź i życzę wszystkiego najlepszego!

  OdpowiedzUsuń