środa, 6 sierpnia 2014

nietrzymanie moczu .... i jak sobie poradzić?


Ćwiczenia mięśni Kegla

Od pewnego czasu w rozmowach z kobietami przewija się 'niby wstydliwy' temat - nietrzymania moczu. Wiele kobiet, zwłaszcza w starszym wieku mówi, że musi zakładać pampersy, jeśli chce wyjść z domu. Gdy zapragnie zrobic siusiu, nawet zaawansowana biegaczka, nie ma szansy, aby zdążyc do najlbliższej toalety.Widocznie z wiekiem młodniejemy, ale żeby aż do okresu niemowlaczka?
Nie, zdecydowanie NIE.
 Szukajmy ratunku....

Pieluchy dla dorosłych jednak są i dobrze o tym wiedzieć.


Postanowiłam poszperać w Internecie,  jest sporo informacji, temat jest szeroko rozpracowany, gdyż problem ten bardzo często występuje, nawet u młodych kobiet.
Ba, mężczyzn też nie omija, to tak, aby nikomu nie było przykro...

Wybrałam artykuł opracowany
przez Agnieszkę Roszkowską
Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Nie są one trudne, trzeba tylko wiedzieć, o które mięśnie chodzi, i zabrać się do działania.
Photo: link

 
Dlaczego w ogóle warto ćwiczyć mięśnie Kegla czyli mięśnie dna macicy? Bo dobrze wyćwiczone ułatwiają poród i przyspieszają dojście do formy po urodzeniu dziecka, zwiększają satysfakcję seksualną (obojga partnerów!), znacznie zmniejszają też ryzyko takich dolegliwości jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza.


Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo skuteczne, pod warunkiem że są wykonywane systematycznie i prawidłowo. Doktor Kegel zalecał wykonywanie ćwiczeń trzy razy dziennie przez minimum 5–10 minut. Aby ćwiczyć prawidłowo, powinnaś:
 • napinać mięśnie dna miednicy (otaczające pochwę, cewkę moczową i odbytnicę), ale bez napinania mięśni pośladków i brzucha
 • unikać ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo utrudnia to opróżnienie pęcherza, co może wywołać infekcję
 • normalnie oddychać (nie wstrzymywać oddechu).
Uwaga: efekty ćwiczeń będą widoczne dopiero po kilku tygodniach, ale na pewno przyjdą, jeśli rzeczywiście regularnie je wykonywałaś.

Gdzie są mięśnie Kegla?

 • Zidentyfikujesz mięśnie Kegla, przerywając strumień moczu podczas sikania – to właśnie o te mięśnie chodzi. Napinając je, jednocześnie zaciskasz zwieracze odbytu, cewki moczowej i wejście do pochwy. Zapamiętaj to uczucie, by dalej ćwiczyć „na sucho”. Lekarze odradzają wykonywanie ćwiczeń podczas oddawania moczu, bo wtedy pęcherz nie zostanie opróżniony do końca, a to może doprowadzić do zapalenia dróg moczowych.
 • Innym sposobem wyczucia mięśni Kegla jest włożenie dwóch palców do pochwy (najlepiej na leżąco). Gdy napniesz mięśnie, poczujesz, jak zaciskają się one wokół palców. Na początku ucisk może być słaby, ale stopniowo będzie coraz silniejszy.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

 • Kiedy już wiesz, o które mięśnie chodzi, połóż się na plecach lub stań w lekkim rozkroku. Napnij tę grupę mięśni, policz do 5 i powoli je rozluźnij. Chwilę odpocznij i powtórz ćwiczenie. Na początek zrób serię 5 skurczów i rozkurczów i powtarzaj ją 3 razy dziennie. Po tygodniu zwiększ liczbę skurczów do 10–15 i wykonuj codziennie po kilka serii. Możesz modyfikować ćwiczenia Kegla, np. wydłużając skurcz do 10 sekund lub napinając i rozluźniając mięśnie tak szybko jak potrafisz. Wariantów jest wiele. Ważne, by ćwiczyć regularnie i jak najwięcej.
 • Podczas ćwiczeń Kegla mięśnie brzucha nie powinny być napięte, dlatego na początku najlepiej ćwicz na leżąco, kładąc dłoń na brzuchu i kontrolując, czy go nie napinasz. Nie wstrzymuj też oddechu.
 • Wyobraź sobie, że dno miednicy jest windą i staraj się ją maksymalnie wciągnąć do góry. Gdy „winda” wjeżdża na kolejne piętra, napinaj mięśnie coraz mocniej, aż będą napięte maksymalnie. A gdy zjeżdża w dół, stopniowo rozluźniaj mięśnie, aż dojedziesz do parteru.
Na początku ćwiczenia te mogą wydawać się ciężką pracą, ale gdy będziesz je robić systematycznie, szybko tę sztukę opanujesz, a wtedy możesz je wykonywać w różnych pozycjach ciała (siedząc, stojąc) i w różnych sytuacjach, np. podczas oglądania telewizji, stania w kolejce czy czekania na zielone światło w czasie jazdy samochodem. Ćwiczenia mięśni Kegla mają tę zaletę, że są niezauważalne dla otoczenia, więc można je wykonywać w każdym miejscu. I nie zniechęcaj się, choć efektów nie będzie widać od razu.
Życzymy wytrwałości i powodzenia!

--------------------
Zdaniem eksperta
dr n. med. Medard Lech
dr n. med. Medard Lechstarszy konsultant ginekolog w klinikach CM ENEL–MED w Warszawie
ginekolog położnik

Ćwiczenia Kegla to metoda profilaktyczno-lecznicza, która jest bezpłatna (nawet dla nieubezpieczonych!), łatwa w wykonaniu, niebolesna i naprawdę skuteczna! Dobrze wyćwiczone mięśnie dna
miednicy to lepsze pożycie seksualne, łatwiejszy poród i szybszy powrót do formy po porodzie. Współcześnie życie kobiety trwa znacznie dłużej niż kiedyś, a jedną z najczęstszych dolegliwości kobiet w podeszłym wieku jest nietrzymanie moczu, częściowo spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Ćwiczenia Kegla skutecznie temu zapobiegają. Mogą je wykonywać panie w każdym wieku, także chore na serce lub inne poważne choroby.
 
Źródło:
Ćwiczenia mięśni Kegla:
link

5 komentarzy:

 1. Faktycznie jest to często spotykany problem. Wiem ,że na pewnym etapie problemu już nie pomogą ćwiczenia. Istnieje bardzo skuteczny zabieg laserem, który powoduje wzmocnienie tych mięśni i po problemie. Jest dosyć kosztowny dlatego też zalecam profilaktykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak Małgosiu, gdy już problem jest duży podobno trzeba wykonać zabieg.
  Póki nie jest zbyt późno warto więc działać. A ćwiczenia nie są trudne, gdy wejdzie się w nawyk ich wykonywania, a poza tym dają jeszcze inne, ważne benefity.

  Dzięki, że się podzieliłas swoim zdaniem,
  serdecznosci dla Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważny temat poruszyłaś. Niektóre z kobiet wstydzą się poprosić o radę w przypadku "tych" dolegliwości ... szkoda. A ćwiczenia mięśni Kegla przynoszą niezłe efekty. I są dla wszystkich, dla kobiet po okresie ciąży, po chorobach związanych układem moczowym, i nie tylko.

  pozdrawiam Cię serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Maria jak zawsze dokładna i cenne informacje przekazująca..przydatne dla nas kobiet:):
  Dobrego dnia Mario...

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję Loona i Tęczowa Dolino, cieszę się gdy mnie odwiedzacie. Każde słowo - rada od Was, zawsze wnosi cos dobrego.

  Serdecznie również Was pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń