sobota, 6 kwietnia 2013

Dna moczanowa, podagra, hiperurykemia - objawy i metody leczenia.

DNA MOCZANOWA, PODAGRA, HIPERURYKEMIA - część 1.

 
Dna moczanowa powszechnie nazywana jest również artretyzmem, czy określana jako podagra. Od najdawniejszych już czasów wiadomo, że poza występującymi niekiedy genetycznymi przyczynami występowania tegoż schorzenia, jej głównym źródłem jest niewłaściwa przemiana materii. Uszkodzenia i obciążenia układu pokarmowego, w szczególności zaś jego odcinka trawiennego uniemożliwiają właściwą filtrację i rozkład kwasu moczowego. Podagra wiąże się zatem ze zwiększonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Poziom ten wzrasta z wiekiem szczególnie u mężczyzn. Głównym zaś czynnikiem ją wywołującym, a jednocześnie negatywnie wpływającym na funkcjonowanie przemiany materii, a także nerek, są zawarte w spożywanych pokarmach puryny.

Puryna:

Puryna jest podstawą dwóch zasad azotowych wchodzących w skład kwasów nukleinowych DNA i RNA - adeniny i guaniny. Łączą się one komplementarnie z cytozyną i tyminą w DNA i z uracylem w RNA. Związku purynowe zawarte w związkach żywnościowych ulegają w organizmie rozkładowi do kwasu moczowego. Dlatego np. przy skłonności do hiperurykemii (nadmiar kwasu moczowego we krwi) należy ograniczyć "dowóz" substratów do produkcji kwasu moczowego do ok. 500 mg na dobę. Puryny ulegają w ustroju przemianom, których końcowych etapem jest u człowieka kwas moczowy. Jego pula w organizmie wynosi ok. 1200 mg u mężczyzn i nieco mniej u kobiet.
Produkty z dużą zawartością białka mają zwykle duże ilości związków purynowych. Stąd też produkty wysokobiałkowe należy spożywać z dużą ostrożnością. Uważać należy również na produkty mięsne z uwagi na zawarte w nich białko zwierzęce.

Zawartość puryn w 100 g produktu:
wyciągi mięsne 700 mg
wątroba 250 mg
łosoś 250 mg
śledź 210 mg
baranina 150 mg
cielęcina 190 mg
wołowina 150 mg
wieprzowina 150 mg
groch 145 mg
pstrąg 170 mg

Objawy:Gdy spojrzeć na objawy dny moczanowej zauważyć można od razu charakterystyczne reakcje organizmu na podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Najczęściej rozpoczyna się to od nagłego, niezrozumiałego bólu stawu, który zwykle ma swój początek nocą, bądź rano. Ból nasila się, aż w końcu staje się trudny do wytrzymania i zmusza człowieka do wizyty u lekarza. Problem w zdecydowanej większości przypadków dotyczy stawu śródstopno - paliczkowego palucha (wówczas nazywamy ją podagrą), który prócz bólu daje o sobie znać dość sporą opuchlizną, obrzękiem, skóra staje się zaczerwieniona, napięta i gorąca. Często stawu nie da się wprawić w ruch, co uniemożliwia naprawdę silny ból. Inne przypadki mogą dotyczyć stawu ramiennego (omagra), kolanowego (onagra), nadgarstka i stawów rąk (chiragra) czy stawów międzykręgowych (rachidagra).

Dna przebiega w zasadzie w czterech stadiach:
- bezobjawowo - może trwać nawet 20 - 30 lat nim się ujawni ostrym napadem dny
- ostrego zapalenia stawów - ta forma dotyczy zdecydowanie częściej mężczyzn niż kobiet, pojawia się pomiędzy 40-tym a 60-tym rokiem życie, głównie u osób otyłych, z nadwagą bądź po prostu lubujących się w ciężkostrawnym pożywieniu. Zapalenie to pojawia się nagle, zwykle nic go nie zapowiada. Jego wystąpienie może sprowokować nieduży uraz, spożycie dużego posiłku, większej ilości alkoholu, stres, zabieg chirurgiczny, zmęczenie, infekcja itp.
- okresów międzynapadowych
- przewlekłego zapalenia stawów

Istotą dny jest krystalizacja moczanów w płynie stawowym, tkankach, powodująca stan zapalny. Kryształy też można uwidocznić w badaniu mikroskopowym płynu stawowego lub wycinków tkankowych. W ok. 90 % przypadków dna jest schorzeniem wrodzonym, jednak daje o sobie znać zwykle dość późno. Niemniej jednak ważne jest właściwe rozpoznanie i analiza wszelkich objawów, wykonanie odpowiednich wyników i konsultacja medyczna, gdyż dna bardzo często występuje jako objaw kliniczny innych schorzeń, którym dna sama w sobie "jedynie" towarzyszy, bądź które jej towarzyszą.

Schorzenia towarzyszące:
I tak u 1/3 chorych na dnę moczanową występuje kamica moczanowa, z którą wiążą się również napady kolki nerkowej. U około 40% chorych w przebiegu tej choroby rozwija się białkomocz. W przypadku zaś dny przewlekłej często rozwijają się również wielostawowe zapalenia, niewydolność nerek, guzki dnawe (np. w małżowinach usznych). Często obserwuje się też stany mieszczące się w spektrum tzw. zespołu metabolicznego - insulino odporność i hiperinsulinomia, otyłość trzewna, upośledzona tolerancja glukozy, cukrzyca, dyslipoproteinemie, nadciśnienie tętnicze. Szczególnie wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się tych schorzeń towarzyszących ma miejsce w przypadkach zaniedbania stanu zdrowia. Mam tu na myśli głównie nie wprowadzenie zalecanych zmian w diecie, pozostawieni organizmu samego sobie i nie liczenie się z objawami, które dają nam znać o tym jaki jest stan wewnętrznych organów. Tak więc jak widać, zaleceń w kwestii diety i innych form leczenia nie można ignorować, gdyż może to prowadzić do znacznego pogorszenia ogólnego stanu zdrowia.

Hiperurykemia:
Dna może mieć charakter pierwotny i wtórny, częstsza jest jej postać wtórna, która ma miejsce wówczas gdy dna jest skutkiem innej choroby. I tak dna jest kliniczną manifestacją hiperurykemii, choć odwrotna sytuacja, tj. stwierdzenie hiperurykemii nie upoważnia do rozpoznania dny. Hiperurykemia może bowiem prowadzić do wystąpienia dny, jednak nie musi. Dlatego też rozróżniać należy te dwa różne od siebie określenia tj. podwyższone stężenie kwasu moczowego i dna moczanowa. Stężenie kwasu moczowego we krwi przekraczające 7 mg/dl określa się jako hiperurykemię, co stwarza zagrożenie dną.
Hiperurykemia może być pierwotna i wtórna. Pierwotna związana jest z uwarunkowanym genetycznie, nieprawidłowym działaniem enzymów uczestniczących w przemianach puryn w organizmie. Z kolei hiperurykemia wtórna - nabyta, może wynikać:
- ze zwiększonej ilości puryn w diecie
- z nadużywania alkoholu (zwiększony rozkład ATP, np. przy spożywaniu alkoholu kilka razy w tygodniu)
- z chorób nerek, będących przyczyną zmniejszonego wydalania z moczem kwasu moczowego
- z powodu zwiększonego rozpadu nukleotydów w ustroju (zwykle np. przy leczeniu nowotworów metodą chomio- czy radioterapii)

Część 1: link

SPOSOBY LECZENIA DNY MOCZANOWEJ - część 2.

Sposoby leczenia dny moczanowej skupiają się głównie na procesach oczyszczenia organizmu z wszelkich toksyn, a w szczególności na obniżeniu poziomu kwasu moczowego we krwi. Celom tym służy przede wszystkim właściwie opracowana dieta. I nie jest to bynajmniej dieta niezwykle rygorystyczna, której trudno się trzymać. Wiąże się ona głównie z wypracowaniem u osoby cierpiącej na dnę moczanową takiego sposobu odżywiania, który zapobiegnie dostarczaniu do organizmu nadmiaru puryn, tłustych i ostrych pokarmów czy alkoholu. Tłuste i ciężkie jedzenie jak wiadomo od wieków, osłabia znacznie układ pokarmowy, żołądek i jelita, a tym samym osłabia również ludzki organizm, układ immunologiczny, a co za tym idzie wpływa negatywnie na wszelkie aspekty ludzkiego życia.


W wielu krajach, w tym również w Polsce społeczeństwa nie potrafią jeszcze wyobrazić sobie życia według jakiejś określonej diety. Przeciętnemu człowiekowi słowo dieta kojarzy się z rygorystycznymi zakazami odnośnie spożywania pokarmów, pożywieniem niesmacznym i niezbyt sycącym. Jest to jednak związane z niewłaściwym sposobem rozumienia tego słowa. Dieta mylnie utożsamiana jest z góry z "dietą fit", czyli dietą odchudzającą. Należy uświadomić sobie przede wszystkim, że dieta to nic innego jak racjonalny, odpowiednio dopracowany i dobrany dla danego organizmu sposób odżywiania, który ma zapewnić organizmowi niezbędną ilość witamin i składników odżywczych, potrzebnych mu do jego indywidualnego trybu życia. Nie należy zatem diety traktować jedynie jako listy wyrzeczeń, gdyż jest to w głównej mierze lista możliwości i kompozycji produktów żywnościowych, właściwego sposobu ich łączenia i przygotowania tak by składniki odżywcze nie zostały utracone w toku przygotowania posiłku, a przy okazji dostarczyły nam całej niezbędnej gamy witamin i minerałów.
Owszem przyznać należy, że dla osoby lubującej się w ewidentnie tłustej i ostrej kuchni wprowadzenie jakiejkolwiek diety nie będzie sprawą łatwą. Dla pocieszenia jednak wskazać również trzeba, że tak samo osoby lubujące się w jedzeniu jakichś określonych grup pokarmów - np. wyrobów mącznych czy tylko zbożowych, nie będą łatwo przechodziły na dietę racjonalną. Niemniej jednak równoważenie składników odżywczych pozwala wprowadzić w organizmie człowieka odpowiedni balans, co zapewnia mu zdrowie i dobre samopoczucie.

No, ale wracając do tematu, skupmy się zatem na ograniczeniach jakie pociąga za sobą stwierdzona u danej osoby dna moczanowa, nie zapominając jednocześnie o wszelkich pozytywnych aspektach leczenia. Dna nie jest w zasadzie możliwa do wyleczenia metodami farmakologicznymi. Zażywanie środków nabywanych w aptekach na osłabienie objawów tego schorzenia ma raczej działanie tymczasowe, może pomóc chwilowo zneutralizować ból, czasowo pozbyć się opuchlizny itd. Jednak co najważniejsze, nie pozwoli nam na stałe bądź na dłuższy okres czasu obniżyć poziomu kwasu moczowego we krwi. To w zasadzie mało możliwe bez wprowadzenia konkretnych nawyków żywieniowych, czy działań profilaktyczno-leczniczych przy wykorzystaniu ziół czy soków z warzyw i owoców.

Leczenie zatem dny to właściwie trzy najważniejsze kroki:

1. Zmiana sposobu odżywiania:

Przede wszystkim wyeliminowanie z diety nadmiaru mięsa, wszelkiego rodzaju podrobów, kiełbas, skorupiaków, tuńczyków, makreli, śledzi i innych ryb (nie wszystkich), roślin strączkowych - grochu, fasoli szparagowej, bobu, tłuszczów zwierzęcych - głównie smalcu i margaryn, rezygnacja z alkoholu, w szczególności piwa, a także ograniczenie spożycia tłustych serów, ostrych dodatków jak papryczki, musztardy i inne ostre sosy. Nie wskazane jest także picie mocnej herbaty, kawy, kakao i spożywanie czekolady. To tylko niektóre przykłady, które należy rozszerzyć o stosowną wiedzę w tym zakresie. Najlepiej, jeśli nie mamy sami tyle chęci i ciekawości by wyszukać co można, a czego nie, udać się z prośbą o wskazanie odpowiedniej listy do dietetyka - taka wizyta na pewno nie zaszkodzi. Zwróćmy uwagę, że nie piszę tutaj o absolutnym i całkowitym zakazie spożywania tychże pokarmów.
Choć nie ukrywam, że z uwagi również na wiele innych opracowań w zakresie leczenia różnych schorzeń z chęcią poradziłabym Wam całkowite wyeliminowanie mięsa (osobiście nie jadam) czy smalcu. Ponieważ jednak z własnych obserwacji wiem, że nie jest ludziom łatwo z tego zrezygnować zwracam jedynie uwagę, że jeśli już spożywacie mięso, zważajcie na jego jakość, zawarty w nim tłuszcz, starajcie się jeść mięso chude, ze sprawdzonych masarni, a przede wszystkim nie jedzcie go zbyt często - maxymalnie dwa razy w tygodniu.
Starajcie się tak samo w miejsce serów tłustych wprowadzić chude, zamiast smalcu stosować oliwę z oliwek, zwiększyć ilość spożywanych warzyw i owoców, bądź to surowych, bądź przygotowanych na parze (tu uwaga na rośliny strączkowe, nie wskazane w tej diecie). Wskazane jest za to spożywanie dużych ilości wiśni i czereśni. Przygotowując herbatę wyciągajcie torebkę szybciej, wprowadźcie do diety również inne herbaty - zieloną, czerwoną, yerba mate. Pijcie zioła i soki z warzyw i owoców, szczególnie po tym, jak pofolgujecie sobie w sposób nie wskazany i zjecie coś, czego jeść nie powinniście. Starajcie się nigdy nie przesadzić, możecie to przepłacić zdrowiem na 10 dni do nawet 3 tygodni. Tyle mniej więcej potrafią utrzymywać się ataki dny (kiedy jest nie leczona) i oczywiście mogą wrócić za każdym razem, gdy zapomnicie o diecie.

2. Terapia przepłukująca:

Przy użyciu niektórych ziół leczniczych tzw. klasztornej medycyny można wspomóc wydalanie kwasu moczowego przez nerki. W tym celu trzeba pić 2 - 3 litrów wody dziennie. Osobiście profilaktycznie stosuję terapie przepłukującą nerki i kilka razy w miesiącu piję przez dwa dni mieszanki ziołowe dla zachowania sprawności pracy nerek i oczyszczenia organizmu z toksyn. Tu dla mnie dużą rolę odgrywa ziele skrzypu polnego, który w Polsce można zbierać na łąkach w ogromnych ilościach. Oczywiście do nabycia jest on w każdej zielarni.
Mieszanka ziołowa:

Zioła zawarte we wskazanej poniżej mieszance wspomagają wydalanie kwasu moczowego przez nerki. Cel tej terapii należy uznać za osiągnięty, jeśli mocz stanie się przejrzysty, prawie jak woda i nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego zapachu, co jest ostatnio coraz częstszą przypadłością z uwagi właśnie na niewłaściwy sposób odżywiania się i spożywanie napojów słodzonych i gazowanych. Dla sukcesu napar powinien być przyjmowany przez ok. 6 tygodni.

Skład:
30 g ziela pokrzywy,
20 g liści brzozowych,
30 g korzenia i ziela mniszka lekarskiego,
20 g liści porzeczki
Przygotowanie:
2 łyżeczki mieszanki ziołowej zalać 1 filiżanką wody, gotować 30 minut i przecedzić. Pić 3 filiżanki dziennie przed każdym posiłkiem. Aby w czasie diety poskromić apetyt najlepiej przed jedzeniem pić 1 filiżankę naparu, popijając 2 szklankami wody.

Napar z kory wierzbowej:
1 łyżeczkę drobno pociętej kory wierzbowej zalać filiżanką wrzątku, odstawić na 20 minut i przecedzić. Pić 5 - 9 filiżanek w ciągu całego dnia.

3. Zdrowy tryb życia:
W miarę możliwości unikajcie nadmiernego wysiłku fizycznego, w szczególności w okresie osłabienia czy wymęczenia organizmu, jak również strzeżcie się przed wyziębieniem ciała. Przy przeziębieniach objawy podagry chętniej dają o sobie znać.
Co dostarczyć organizmowi?

Przy dnie moczanowej należy dopomóc organizmowi w uzupełnieniu niezbędnych wartości odżywczych i witamin. Zalecane jest zatem picie ziół o działaniu przeciwzapalnym i regeneracyjnym, niektórzy polecają przyjmowanie suplementu Shark Aid, czyli chrząstki rekina, która odbudowuje maź stawową i poprawia ruchomość stawów. Ważne są również środki regenerujące tkankę kostną, odpowiednie ilości kwasu Omega-3, które najlepiej dostarczyć organizmowi we właściwych pokarmach podobnie jak witaminę E. Również popularnym ostatnio środkiem leczniczym różnego rodzaju schorzeń jest sok Noni z Thaiti (o którym mowa była w temacie stwardnienia rozsianego) oraz Pure Yucca.

Jukka znana jest jako "drzewo życia" - tak nazywają ją Indianie, którzy od tysięcy lat znają jej wartości lecznicze. To wspaniały środek odtruwający i oczyszczający. Jest otrzymywany z wiecznie zielonej rośliny pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Karaibów. Przypomina trochę palmę, ma gruby pień i liście w kształcie mieczy. Należy do rodziny liliowatych. W tym miejscu podkreślam również jak ważne jest prawidłowe oczyszczenie organizmów z wszelkich toksycznych złogów w nim pozostających, które mogą blokować i uniemożliwiać prowadzenie właściwej walki z chorobą. W końcu wszelkie bakterie które w nas "siedzą" utrudniają właściwe funkcjonowanie organizmu.

W przypadku leczenia farmakologicznego konieczne są w każdym indywidualnym przypadku konsultacje medyczne z lekarzem specjalistą. Należy być bardzo ostrożnym w przyjmowaniu leków, gdyż różne z nich mają różne działanie na organizm. Na przykład należy zdecydowanie wystrzegać się ASPIRYNY przy objawach dny i stwierdzonej hiperurykemii, gdyż lek ten powodować może wzrost stężenia kwasu moczowego w surowicy.

Opracowanie:
wismaya

Część 2:
link

1 komentarz:

  1. But they still can especially if they use this powerful spiritual weapon called "Hypnosis".


    my blog dejar de fumar con hipnosis

    OdpowiedzUsuń