środa, 24 kwietnia 2013

Żyjąc z wrogiem

Żyjąc z wrogiem - rabusie
  by krystyna


Photo:moskitiera


Bohaterem pierwszego filmu jest pospolity pasożyt ludzki - tasiemiec uzbrojony.
W ciele człowieka potrafi on wyprodukować nawet 250 000 jaj dziennie. Osiada w ludzkim żołądku i jako cysta trafia do mózgu, mięśni lub oczu. Poznamy również pasożyta odpowiedzialnego za przenoszoną przez koty toksoplazmozę, która jet szczególnie groźna dla kobiet w ciąży.

Komary - gorączka hektyczna - malaria.
Malaria występuje w strefach tropikalnych Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Bardzo trudna do wyleczenia. I co ważne, po leczeniu wielu myśli, że są zdrowi. Po kilku latach może jednak dojść do nawrotu choroby.
Aby uniknąć zakażenia w czasie podróży do tropików zawsze trzeba stosować środki odstraszające owady, w nocy spać pod moskitierą i przyjmować leki przeciw malaryczne.
Ostatnio mikrobiolog z Akademii Med. Johnsa Hopkinsa - George Dimopoulos prowadzi badania, które rokują, że w przyszłości można będzie pozbyć się tej choroby już na zawsze.
I ostatni odcinek z serii "Obcy wewnątrz nas" - Rabusie.Wiele osób (włączając mnie) nie lubi tematu - pasożyty. Nie jest to istotnie przyjemne zagadnienie, ale jeszcze bardziej nieprzyjemnie jeśli sobie nas wybiorą jako żywiciela.

Warto więc temat poznać, gdyż bywa, że mylnie diagnozuje się różne choroby, nie podejrzewając, że mamy lokatorów, często groźnych i trafna diagnoza może decydować o uratowaniu zdrowia, a nawet życia.
Oczywiście, nie należy się bać, wystarczy dbać o zdrowie, zdrowo się odżywiać, a nasz silny system immulogiczny potrafi nas obronić. Trzeba też zachować higienę osobistą, myć dokładnie ręce, owoce i warzywa. Ostrożnie korzystać z jedzenia w restauracjach. Gdy jestem w restauracji, nie jem już surowych posiłków co kiedyś czyniłam - zwłaszcza sałatek. Wolę wtedy korzystać z posiłków gotowanych, gorących.
Chyba, że mamy zaufanie do danej restauracji, jak np. Restauracja Surya w Warszawie,
gdzie surowe jedzenie jest przygotowywane na miejscu przez odpowiedzialny i rozmiłowany w surowym jedzeniu personel.

A to mój przykładowy posiłek restauracyjny.

I tym smacznym akcentem, kończę ten niesmaczny temat.

======

Dla zainteresowanych tematem, polecam książkę Małachowa "Życie bez psaożytów"

lub link:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz