środa, 4 lutego 2009

Lewatywa z kawy..wg. doktora Gersona.

Lewatywy z kawy.
Niezbędny element terapii. Rozszerzają drogi żółciowe, zwiększają produkcję żółci i w ten sposób ułatwiają wydalanie z żółcią produktów rozpadu guza, zatruwających organizm.
Efekt ten odkryli przed wojną prof. O. E. Meyer oraz prof. Heubner z uniwersytetu w Getyndze.
Rozkurcz zwieracza Oddiego widoczny jest w endoskopii. Kafestol, substancja znajdująca się w kawie, zwiększa kilkakrotnie aktywność S-transferazy glutationowej (wątrobowego enzymu odtruwającego).
Bez częstego, regularnego odtruwania pacjenci giną na śpiączkę wątrobową.

Przepis:
3 średnio czubate łyżki stołowe mielonej kawy prawdziwej (nie rozpuszczalnej, nie zdekofeinizowanej) na 1 lewatywę - 1 litr wody (nie dawać więcej wody, bo wypłucze się za dużo sodu ze śluzówki jelita).
Na raz przygotowuje się stężony wywar na całą dobę.
Kawę wsypać ostrożnie do gotującej się wody w dużym garnku. (Nie do zimnej, bo wykipi.) Ilość wody nie ma znaczenia. Zamieszać, zmniejszyć ogień do minimalnego wrzenia. Przykryć nie całkiem szczelnie (inaczej wykipi) i zaparzać 15-20 min..
Ostudzić, przecedzić przez płótno.
Przygotowany koncentrat rozlewa się po równo do zaplanowanej ilości butelek.

Podając lewatywę bierze się wywar z jednej butelki i dopełnia wodą do 1 litra.
Stosować w temperaturze ciała.

Wszystkie lewatywy przyjmować najlepiej leżąc na prawym boku z kolanami podciągniętymi do brzucha. (Inne możliwości - w pozycji kolankowo - łokciowej albo w pozycji Trendelenburga - miednica wyżej, głowa niżej,wtedy po wpuszczeniu położyć się na prawym boku.)
Wlewnik ok. 0,5 metra ponad końcówką, nie wyżej.
Końcówkę posmarować wazeliną lub kremem. Wlewać powoli, inaczej jelito zareaguje kurczem. W razie dyskomfortu zamknąć kranik i odczekać, aż przejdzie. W trakcie wlewania głęboko oddychać, aby roztwór zassał się do jelita.
Starać się utrzymać w sobie 10-15 min.
Nie przewracać się z boku na bok. Jeśli nie ma parcia po kwadransie, wstać i poruszać się normalnie, póki parcie nie wystąpi.
Jeśli nie uda się wytrzymać 10-15 min., nie szkodzi. Przy kolejnych lewatywach będzie lepiej.
Do 4-6 razy na dobę, w skrajnych przypadkach przez pierwsze 2 tygodnie nawet więcej, ale trzeba równoważyć piciem soków (bo wypłukują elektrolity i inne minerały).
Też odwrotnie, błędem jest tylko pić soki i nie brać lewatyw (soki wypłukują toksyny z komórek, co wyraża się bólem głowy, w razie niebrania lewatyw dochodzi do uszkodzenia wątroby z marskością włącznie).

Częstotliwość lewatyw zwiększa się w razie poważnych bólów, nudności, napięcia nerwowego i depresji.
Pomagają one też na kurcze, ból przedsercowy i trudności wynikające z nagłego odstawienia leków uspokajających.
Lewatywy są konieczne przy braku spontanicznego wypróżnienia.
("Nie pozwól słońcu zajść bez opróżnienia jelita").

Na początku leczenia i w czasie "kryzysów" żółć zawiera zwiększone ilości toksyn, co powoduje kurcze dwunastnicy i jelita cienkiego oraz niewielki refluks żółci do żołądka z objawami nudności, a nawet wymiotami żółciowymi. Należy wtedy wypłukać żółć z żołądka dużą ilością herbaty z mięty i pacjent odczuwa ulgę.

Pierwsza książka o Terapii Gersona po polsku oraz więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://www.terapiagersona.com.pl/ksiazka.html

13 komentarzy:

 1. Z dodatkiem kawy jeszcze osobiscie nie probowalem ale jestem zwolennikiem lewatywy z wodą :)
  nie ma nic lepszego do poprawy samopoczucia...
  ostatnio znalazlem fajna strone lewatywa.info

  OdpowiedzUsuń
 2. moim zdaniem kawa z ekspresu przelewowego tez jest dobra do robinia lewatyw!

  OdpowiedzUsuń
 3. Lewatywy to coś niesamowitego. Najbardziej preferuje lewatywy z płatków śniadaniwych, dobre są też z soku jabłkowo-gruszkowego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Domeny, ja też skłaniam się bardziej do wody.

  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 5. Anonimie,
  ciekawe Twoje propozycje. Przydałoby się więcej informacji.

  Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Próbował ktoś lewatywy z kawy? Czytałam mnóóstwo informacji na ten temat, np. tutaj: http://www.kawatopodstawa.pl/2012/11/lewatywa-z-kawy/ i teoretycznie ma skuteczne działanie, ale widziałam też sporo negatywnych opinii...
  Jakie jest Wasze zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli ktoś z Państwa poszukuje organicznej kawy do lewatyw w dobrej cenie, zapraszam do kontaktu, organiczna kawa z Etiopii, przy zakupie powyżej 5kg cena 73zł/kg.
  abasek@etnocafe.pl

  OdpowiedzUsuń
 8. ja slyszalem, ze sie dodaje jeszcze kilka kropel oleju rycynowego do tej lewatywy z kawy. No i wreszcie dowiedzialem sie jak parzyc czy na zimną wode wrzucac czy na gorącą oraz, że te 3 łychy to nie za 1 razem.. Dziękuję bardzo i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Adamie moim zdaniem kilka kropel oleju rycynowego nie może zaszkodzić.

  Dobrze jest pamętać, że w ten opisany sposób robione są lewatywy z kawy w Instytucie Gersona dla ciężko chorych ludzi.
  W celach np. profilaktycznych, oczyszczających okresowo, ilość lewatyw najlepiej dopasować do swoich potrzeb, np. 2 lewatywy w ciągu dnia, 2 x w tygodniu. To kwestia indywidualna, każdy jest inny, inne ma schorzenia, wiek.
  Niekiedy warto konsultować z lekarzem, który preferuje ten sposób leczenia lub z doświadczonym naturoterapeutą.

  Również serdecznie Cię pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Sandriczkowa, negatywne opinie pisza osoby, które nigdy nie korzystały z tej terapii.
  Ja korzystałam i wiem, że jest to bardzo korzystne dla zdrowia, apetyt się przy okazji normalizuje.
  Korzystałam z takich terapii w gabinecie typu SPA, sama miałabym problem z obsługą ze względu na wiek. W gabinecie jest perfekt dla tych, którzy nie mają warunków w domu lub się boją.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale są to lewatywy z kawy palonej czy niepalonej, bo ta palona wypłukuje wiele soli mineralnych, natomiast niepalona czyli tzw. biała nie wypłukuje niczego, tylko pytanie czy taka właśnie zawiera ten kofestol czy jak mu tam:) ?

  OdpowiedzUsuń
 12. o co kamam,
  nie zastanawiałam się nad tym (poprostu ja kawy nie piję). Przepis jest z Gersona, pewno tam na ich stronach lub filmikach warto popytać. Ja brałam pod uwagę tylko kawę organic.
  Jak już wcześniej wspomniałam dla mnie najwygodniej jest korzystać od czasu do czasu z usług dobrych gabinetów, które wykonują takie zabiegi.

  Jeśli się dowiem, napiszę tutaj.

  OdpowiedzUsuń